נולדתי ב-1959, גדלתי בכפר ביתא שבאזור שכם. מגיל 19 השתייכתי לארגון הממשל הפלסטיני. במשך השנים עברתי בין מדינות רבות, כמו עירק, ירדן, סוריה ולבנון, בשליחות האירגון.

שלוש פעמים ירדתי לירדן על מנת לבצע פיגועים בנשק על גבול ישראל. בפעם השלישית נתפסתי בירדן וישיבתי בכלא הירדני שישה חודשים. כשהשתחררתי מהכלא הירדני, חזרתי לסוריה, ועברתי שנה של אימונים אינטנסיביים לקראת פיגוע מתוכנן בישראל.

באוגוסט 1980, לפני החזרה לפלסטין, נפגשתי עם אבו ג'יהאד בבירות שבלבנון. שם הצטיידתי בנשק רב שהיה אמור לשמש לפיגוע. עם הגיעי לפלסטין, נתפסתי בגלל הלשנה, ונכלאתי לשש שנים בכלא הישראלי.

בפרוץ האינטיפאדה הראשונה נכנסה קבוצת נערים עם מדריך חמוש לכפר שלי. ביתא. אנשי הכפר זרקו עליהם אבנים, ובתגובה המדריך ירה לכל עבר. ניגשתי לדבר איתו, בעברית. ניסיתי לשכנע אותו להוריד את הנשק בכדי שהמוני האנשים שהתאספו בינתיים סביב הנערים, לא יפגעו בו, ובנערים. בעודי מדבר איתו, אחי הבריח את הנערים אל ביתו, בכדי להגן עליהם מפני ההמון. המדריך סירב להקשיב לדברי, וכיוון לראשי את הנשק. הסתובבתי ללכת משם, בגבי אליו הוא ירה בי בבטן וברגל, מטווח אפס. 

עברתי החלמה קשה של שנה בבית חולים ומרכז החלמה, איבדתי את היכולת להזיז את רגל ימין, אך נשארתי בחיים. במהלך השנה הזו עברו לי הרבה מחשבות על דרכו של העם הפלסטיני להשתחרר מהכיבוש. הבנתי שהדרך האלימה מובילה אותנו לאובדן כבד. אנשים נהרגים, נפצעים, יושבים בכלא. אלפי פלסטינים נותרו נכים. זו בוודאי אינה הדרך הנכונה להשגת המטרה שלנו.


כשחזרתי לכפר משיקום, בן אחי הכיר לי קבוצת אנשים מלוחמים לשלום. התחלנו לדבר, ומאז, כבר חמש שנים, אני פעיל בלוחמים לשלום. אני עובר בין מכרי, בין הכפרים בסביבה, מנסה לדבר עם כמה שיותר אנשים ולהסביר את דרכם של לוחמים לשלום. הדרך המשותפת הבלתי אלימה, להשגת השלום. אני עושה ככל שביכולתי לסחוף אחרי כמה שיותר אנשים, שיאמינו בדרך הזו ויצטרפו אלינו למאבק. אין פתרון אחר מלבד לעשות שלום בין שני העמים.

  • Instagram - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle

© 2019 / Combatants for  Peace

office(at)cfpeace.org