גדלתי בבית שבו ההורים שלי האמינו שכמו שיש לנו מדינה וזכותנו לחיות כאן בבטחון, גם לפלסטינים מגיעה מדינה, שיחיו בה בבטחון.

עד לגיוסי לצה"ל בגיל 18, כמתחייב על פי חוק,   הייתי מאד פעיל, עבדתי הרבה למען השלום.  אבל אף פעם לא פגשתי, לא ראיתי פלסטיני. הפעם הראשונה שפגשתי פלסטינים היה בצבא כשהייתי חייל ושרתתי בדרום הר חברון. 

אחרי הצבא  רציתי  להמשיך לעבוד למען השלום. בשנת 2008 הלכתי לטקס יום הזכרון הישראלי-פלסטיני של תנועת לוחמים לשלום. מאד התרגשתי שיש ישראלים ופלסטינים שעובדים ביחד. זו הפעם הראשונה שפגשתי פלסטינים בתוך ישראל, לא בפלסטין. ואז הצטרפתי לתנועה.

בשנת 2009 2008- היתה המלחמה בעזה. באותו זמן אני הייתי סטודנט ולמדתי באוניברסיטה בשדרות, שצמודה לעזה.

 המלחמה היתה מאד קשה, לשני הצדדים. מהבית שלי בשדרות יכולתי לראות את המטוסים והמסוקים של הצבא שיורים טילים על עזה. ומצד שני - כל יום ירו טילים מעזה על הבית שלי.

 

 הייתי אז  בקבוצה של לוחמים לשלום בדרום. אמרנו – אפילו שיש מלחמה אנחנו רוצים להמשיך להיפגש, רוצים לעבוד ביחד, ישראלים ופלסטינים, גם כשיש מלחמה.

לוחמים לשלום מאמינים שצריך להביא את השלום בלי אלימות. ביום שבת בבוקר, בזמן המלחמה, קבענו להפגש אצל החברים הפלסטינים ליד סוסיא. נסעתי  למחסום בדרך לסוסיא. אני נוסע בכביש, ממש לפני שהגעתי למחסום, ברמזור בבאר שבע, פתאום היתה אזעקה. זה אומר שטיל מעזה מגיע עכשיו לעיר. אני באמצע הרמזור, לא ידעתי מה לעשות. יצאתי מהרכב, רצתי מהר ונצמדתי לקיר של בית כדי להגן על עצמי. יש דקה אחת מהאזעקה עד שהטיל מגיע. ואמרתי לעצמי – מלחמה זה דבר כל כך משוגע. אני עובד למען השלום, אני לא מאמין באלימות, אני בדרך להיפגש עם פלסטינים שמאמינים במאבק לא אלים, רוצים שלום ורוצים לעבוד איתי, ואני עומד למות כאן בדרך בגלל המלחמה הזו ששנינו לא רוצים אותה בכלל.

ואז הגעתי לשם, לבית של יוסרי. כולם היו קצת כעוסים בגלל המלחמה. ויוסרי שואל אותי – תגיד, למה הממשלה שלכם עושה מלחמה, למה? 

וואלה יוסרי, למה החמאס יורה עלינו טילים, אתה יכול להסביר לי?

יוסרי אומר – אני לא בחרתי בחמאס

אני אמרתי – אני לא בחרתי בממשלה הזו.

זו הסיבה שאני בלוחמים לשלום. אנחנו מוכיחים שאנחנו יכולים לעבוד ביחד, ישראלים ופלסטינים, כדי לסיים את מעגל האלימות ולהביא שלום צודק וביטחון לשני הצדדים, גם במצבים הכי קשים.

  • Instagram - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle

© 2019 / Combatants for  Peace

office(at)cfpeace.org