אני בת 29 מבית לחם. גדלתי במשפחה פשוטה שמספר נפשותיה מועט. אני זוכרת ארוע מסוים, כשהייתי בת שלוש עשרה, שהוא בדיעבד אולי מעמד רגיל ושגרתי עבור פלסטינים רבים, אך כילדה הרגשתי שזה עניין גדול ומשמעותי שהייתה לו השפעה על נפשי. 

באותו יום, בשעות הערב, התרחשה פלישה המכונה ״פלישת ארבעים הימים״ הכוחות הישראלים החלו לפרוץ לבתים בזמנים שונים אך באופן מתמשך. באותו זמן, באזור שבו גרנו לא היו התנגשויות ושמענו רק את קולות הירי ותנועת הטנקים ברחובות שקרובים לרחוב שגרנו בו. באותו זמן הפריצות לבתים היו תכופות, בית אחר בית. 

הכוח פרץ לבית שלנו וביצע בו חיפוש כפי שעשה בשאר הבתים שסביבנו. הם ביקשו מכל הגברים בבית לצאת ממנו בזמן החיפוש. באותו רגע שביקשו מהם לעשות זאת תקף אותי פחד ודאגה לאבי, אחיי ודודיי שמא יקחו אותם. הם לקחו את כל הצעירים באזור והוציאו אותם מבתיהם, העמידו אותם על הקיר, בשמש, לשעות ארוכות. הכוחות תחקרו את כל הצעירים שהיו בחוץ, את חלקם הם הכו וניסו להשפיל, ולקחו להם את תעודות הזהות. 

מעמד זה השפיע עליי ובכיתי ארוכות. 

באירוע אחר, חמישה חיילים צעירים עצרו את המונית שבה אחי נסע, כדרכו מדי בוקר, לאוניברסיטה. החיילים ביקשו ממנו לרדת מהמונית וברגע שירד הורו למונית להמשיך בדרכה. הם נשארו עם אחי ברחוב וביצעו חיפוש במזוודתו. החיילים היכו אותו בקת הרובה על גבו וידיו, זרקו אותו על הרצפה והמשיכו להכות אותו ברגליו ובטנו. הוא ניסה להתנגד אך כל מכה הייתה יותר אלימה מהשנייה.

בסופו של דבר, לאחר זמן ממושך הם השאירו אותו ועזבו את המקום. אחי לא יכול היה ללכת ולא היו שם באזור מכוניות. הוא ניסה להגיע בקושי רב למקום קרוב לכביש הראשי כדי למצוא רכב שיחזיר אותו לבית לחם. אחרי זמן רב הוא מצא רכב והלך לבית החולים. 

היו לו מכות יבשות בכל גופו, הוא לא יכול היה לזוז או לישון לתקופה ארוכה, עד שהפצעים החלימו. 

השאלה היא, מה הוא עשה כדי שייעשה לו דבר כזה? צעיר שהולך לאוניברסיטה ללא רקע כלשהו או מעורבות בבעיות כלשהן, באיזה זכות משפילים אותו בצורה כזו? מפני שהוא צעיר פלסטיני? או מפני שבקבוצת החיילים הזאת הייתה כל כך הרבה שנאה שהם היו צריכים להוציא אותה עליו? 

זוהי המציאות של רבים בתוך העם הפלסטיני. הם מעונים ונכלאים בלי סיבה חוץ מסיבת היותם פלסטינים, בעלי אדמה ומולדת. 

  • Instagram - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle

© 2019 / Combatants for  Peace

office(at)cfpeace.org