מיה כץ נכדה לסבא וסבתא שעלו לישראל מגרמניה ומפולין לפני מלחמת העולם השנייה לבנות את הארץ.  בת קיבוץ בעמק הירדן, שנבנה ליד אדמות של כפר ערבי שהיה שם פעם. מיה מעידה שמעולם לא שאלה עצמה לאן הלכו האנשים שגרו שם קודם. בכלל, הרבתה לעשות אך לא לשאול עצמה יותר מדי.

בשירותה הצבאי עקבה על הצג אחר מזל"טים מטילים פצצות ברחובות לבנון, וראתה אנשים נמלטים בדממה. המסך מולה לא השמיע קול, המחזה נראה מרוחק ומנותק, וגם כאן לא עלו שאלות. 

בתום לימודי פסיכולוגיה, נסעה לעבוד בביטחון אל על בפריז. מתוקף תפקידה תחקרה פלסטינים, אזרחים זרים, ופלסטינים אזרחי ישראל. את דעותיה השמאלניות השמיעה בקול אך לא פקפקה בנחיצות המשימה שהוטלה עליה. 

עם שובה לישראל החלה לעבוד כפסיכולוגית. לצידה, עבדה פלסטינית מן הגליל. יום אחד סיפרה לה על עבודתה כסלקטורית באל על. התגובה הנסערת "זה מה שעשית? העברת אנשים השפלות ולא שאלת עצמך אם זה בסדר?", הדהימה אותה. וגם עוררה בה בושה.

התפנית הגיעה דווקא במחאה החברתית של 2011. מיה הייתה שם, אך תהתה איפה הנושא המדיני. בעקבות חבר יצאה לכפר פלסטיני עם "לוחמים לשלום".בפעם הראשונה הייתה מבוהלת; בפעם השנייה, בעת מסיק זיתים, יחד עם חברי הקבוצה הפלסטינים, הוכתה עלי ידי צעירים ממאחז "אש קודש". תקרית זו עוררה בה תחושה של סולידריות עמוקה. מאותו רגע נכרך גורלה ב"לוחמים לשלום", ומאז היא כאן.

  • Instagram - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle

© 2019 / Combatants for  Peace

office(at)cfpeace.org