כפר סילוואן בו נולד מוחמד עווידה , היום עובד סוציאלי, אינו רק הגדול ביותר במזרח ירושלים, אלא גם המבוקש ביותר להתנחלות יהודית בשל קרבתו לעיר דוד. מילדותו הוא זוכר איך היו מפנים מבתיהן משפחות פלסטיניות כדי ליישב בם יהודים. 

כשפרצה  האינתיפדה הראשונה , והוא בן 16 בלבד נכלאו רוב צעירי הכפר באשמת זריקת אבנים והנפת דגלי פלסטין. ארבעת אחיו היו ביניהם. מדי יום שישי היה ממתין לצלב האדום לבקש סיוע לבקר את אחיו ביקור חודשי. תחושה של השפלה וקושי נצרבה בו בימים ההם. 

 

הימים שאחרי חתימת הסכם אוסלו היו ימים של תקווה למוחמד ולמשפחתו. תחושתם הייתה שהסיוט נגמר , תהייה להם מדינה והילדים לא ילכו עוד לכלא. אלא שעם פרוץ האינתיפדה השנייה התפוגגה גם התקווה הזאת. האלימות רק גברה, הכיבוש הפך אכזרי יותר. מוחמד איבד רבים מחבריו. עוד ועוד בתים נהרסו בסילוואן.  

 

לאור המציאות שהשתנתה, חיפש מוחמד מסלול של התנגדות. הוא  וחבריו בחרו בהתנגדות לא אלימה, כזאת שאינה כרוכה בשפיכות דמים וגם לא באובדן חיים של חברים. עיקר ההתנגדות כוונה נגד הריסת בתים ונגד התנחלות יהודים בכפרם. 

תוך כדי המאבק, חיפש מוחמד את מה שהוא מכנה "הקול השפוי" בצד השני. הוא התחיל לחפש שותף מתאים לדרך החיים שבה בחר. החיפוש הוביל אותו ללוחמים לשלום , ארגון שהיה אז בשנתו הראשונה. 

נוצר חיבור מיידי בינו לבין שאר הפעילים, שהוליד מאבק לא אלים משותף נגד הכיבוש בסילוואן, בשאר שכונותיה של ירושלים ובשטחי הגדה. שמונה שנים כבר הוא פעיל בתנועה, ובשנים האחרונות גם מכהן כמתאם הפלסטיני שלה. 

ההצלחה – גם אם מוגבלת – הוכיחה לאחרים שאפשר להגיע להישגים גם בדרך לא אלימה, כזאת שמסמלת מסלול של חירות ושלום. דרכם של "לוחמים לשלום"

  • Instagram - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle

© 2019 / Combatants for  Peace

office(at)cfpeace.org