הסיפור שלי מתחיל לפני  הולדתי   כשאמי ואבי עזבו את הכפר שלהם, בית דג'ן, שקרוב לעיר יפו. הם נאלצו לעזוב את הכפר היפה הזה בשנת 1948 ושמו פניהם אל אדמות הגדה המערבית. במהלך המסע המייסר ההוא אמי, בחודש תשיעי להריונה, נאלצה ללדת בכפר קטן ומרוחק ללא כל עזרה רפואית. לבתה הבכורה קראה "חרביה", זכר למלחמה אשר התפרצה באותו זמן.

 הם השתקעו בעיר שכם. אבי החל לעבוד על מנת לפרנס את משפחתו הקטנה, אך בשנת 1967 הישות הישראלית כבשה את מה שנשאר מפלסטין. אבא שלי  הצטרף  לארגון השחרור, לתנועת פתח ולפעילות מזוינת. אחרי 5 שנים של התנגדות לכיבוש הוא נעצר והושם בכלא שכם המרכזי.

אני הייתי בן שלוש כשאימא שלי לקחה אותי לבקר את אבא שלי בכלא שכם. אני זוכר את הביקור ההוא על כל פרטיו. זו הייתה הפעם הראשונה שראיתי את אבא שלי מאחורי סורג ובריח כאשר אין ברשותו דבר פרט למבטים ההם מלאי האור, חיוכו האמיץ והאמונה  הרבה שלו בדרך שהלך בה.  לאימא שלי, שבכתה בכאב, אמר בקול חד ואמיץ: "לא הייתה לי אפשרות אחרת, אהובתי. אל תבכי ודאגי לעצמך ולילדים". לאחר מכן הוא הסתכל עליי במבט מלא בגבורה ואמר לי: "תשמור על אמך והייה גבר".

 לאחר מספר חודשים יצאה החלטה מטעם ממשלת הכיבוש להרחיק את אבא שלי לחו"ל. זו הייתה הפעם השנייה שהוא אולץ לעזוב את אדמתו, ביתו ומולדתו, אך הפעם הורחק גם מאהובתו ומשפחתו. הוא חי בירדן ונפטר שם בשנת 2010. אמי החליטה לא לעזוב. היא נפטרה בשכם בשנת 2013.

גדלתי בצל היעדרו של אבי, עם ההבטחה להתנגד לכיבוש. השתתפתי בפעילויות מאז היותי בן 12. החוויה הראשונה שלי  הייתה כאשר נפצעתי ברגלי ונעצרתי בתוך בית הספר שלי בשנת 1986. הייתי בן 15. נכנסתי לכלא אלפארעה. לאחר מכן הצטרפתי לתנועת פתח והייתי פעיל בה במיוחד בתחילת האינתיפאדה הראשונה.

כל פעם שהייתי נעצר, אהבת מולדתי והרצון להתנגד לכיבוש גברו. עד שהחלה האינתיפאדה השנייה בשנת 2000, אז התחתנתי והתחלנו אני ובת זוגי לחשוב על חיינו באופן חיובי. החלום שלנו היה שנחיה בכבוד ושנגדל ילדים בהנאה.

הרגשתי שהאלימות המתמדת חייבת להיפסק וכי אין מנוס מלמצוא דרכים אחרות לפתור את הסוגיה בינינו לבין הצד האחר. התחלתי לחפש אופק שיהיה באפשרותו להביא בטחון לנו ולילדינו.

לפני כשנתיים  שמעתי על ארגון לוחמים לשלום באמצעות בת זוגי. כאשר ישבתי איתם, פלסטינים וישראלים, מצאתי בהם את מה שחיפשתי והשתכנעתי בהם ובעקרונות שלהם.  והצטרפנו אליהם בתקווה למצוא פתרון לסכסוך המתקיים מזה עשורים, בדרכים לא אלימות .

  • Instagram - Black Circle
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle

© 2019 / Combatants for  Peace

office(at)cfpeace.org